O UCZELNI

UCZYMY

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu prowadzi studia na 10 kierunkach w języku polskim i 2 w języku angielskim. Oferujemy studia doktoranckie, które z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością wśród kandydatów, a także studia podyplomowe. Od lat cieszymy się ogromnym zainteresowaniem kandydatów. Naszym studentom staramy się stwarzać jak najlepsze warunki do nauki i rozwoju. Nowoczesne przestrzenie Centrum Naukowej Informacji Medycznej tętnią życiem. Czytelnia, pokoje cichej pracy, sprzyjający eventom hol i znajdujący się tam punkt gastronomiczny to centrum aktywności w tej części kampusu. Z zasobów naszej biblioteki korzysta ponad 10 tys. użytkowników rocznie. Studenci mają też do dyspozycji wiele nowoczesnych laboratoriów – szczególnie wyróżnia się pod tym względem kompleks ul. Borowskiej. Tam przyszli farmaceuci i analitycy medyczni zdobywają pierwsze laboratoryjne szlify. Kandydaci na lekarzy, pielęgniarki, położne i ratowników medycznych praktyczne umiejętności opanowują w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Studenci kierunku lekarsko-dentystycznego korzystają z profesjonalnie wyposażonych gabinetów Akademickiej Polikliniki Stomatologicznej przy ul. Krakowskiej.

Budynek rektoratu
centrum symulacji medycznej
Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Analityki Medycznej
CENTRUM SYMULACJI MEDYCZNEJ

To przełom w naszej dydaktyce. W zabytkowych wnętrzach XIX-wiecznego budynku umieszczono najnowocześniejsze symulatory. W salach wysokiej wierności studenci zdobywają pierwsze szlify, sprawdzając w praktyce swoje umiejętności na sali operacyjnej, porodowej czy w karetce pogotowia. Ogromną zaletą CSM jest możliwość pracy w interdyscyplinarnych zespołach – przyszli lekarze, pielęgniarki czy położne muszą zmierzyć się nie tylko z samym wyzwaniem medycznym, ale też nauczyć współpracować. Tu opanują najtrudniejsze i najbardziej ryzykowne procedury bez obaw o zdrowie i życie swoich pacjentów. Sprowadzone do Centrum Symulacji Medycznej symulatory wiernie oddają realia porodu, zawału czy znieczulenia ogólnego.

centrum symulacji medycznej
Centrum Symulacji Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
Centrum Symulacji Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
Uniwersytecki Szpital Kliniczny

Niemal 1.700 łóżek, 39 klinik i blisko 4.700 pracowników – tak w liczbach opisać można Uniwersytecki Szpital Kliniczny. To jedna z największych placówek leczniczych w Polsce. Pod koniec 2017 roku władze uczelni podjęły decyzję o połączeniu obu swoich szpitali. Teraz pod wspólnym szyldem stwarzają jeszcze lepsze warunki leczenia. Placówka oferuje specjalistyczną opiekę chorym od wcześniaków po pacjentów geriatrycznych. Na szpitalnych korytarzach można spotkać wiele medycznych osobowości i autorytetów w swoich dziedzinach. Dr Adam Domanasiewicz nie bez przyczyny nazywany jest lekarzem od spraw niemożliwych. O jego operacjach mówi cała Polska. Na świecie dobrze znane jest nazwisko dr. hab. Pawła Tabakowa, którego przełomowe badania nad możliwością scalenia przeciętego rdzenia kręgowego prowadzone są wspólnie z ośrodkami w Wielkiej Brytanii. Jeden pacjent stanął już dzięki nim na nogi. Zespół szykuje się do kolejnego zabiegu.

operacja Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
położnictwo Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
Leczymy

Do podręczników medycznych trafi określenie Teddy Bear Technique. Bracia dr Marcin i Maciej Misiowie nazwali tak stworzoną przez siebie metodę operowania tętniaków bez otwierania czaszki. Alternatywę dla endoprotez wspólnie wypracowują zespoły prof. Szymona Dragana, prof. Julii Bar i prof. Michała Jelenia. Chondrocyty mają oszczędzić pacjentom inwazyjnej operacji i ułatwić dochodzenie do siebie. Te same efekty przynoszą rozwijane przez prof. Dariusza Patkowskiego operacje endoskopowe wykorzystywane już nawet u wcześniaków. Zespół chirurgów swoimi doświadczeniami dzieli się poprzez transmisje zabiegów w internecie. Doskonale rozumiemy, że medycyna wymaga dziś interdyscyplinarności, dlatego tak często współpracują ze sobą nasi lekarze różnych specjalności. Psychiatrzy pod kierunkiem prof. Joanny Rymaszewskiej wspólnie z neurochirurgami prowadzą nowatorskie badania w leczeniu nerwicy natręctw. Nieustannie rozwijamy i unowocześniamy bazę szpitalną. Inwestycje czekają Akademicką Poliklinikę Stomatologiczną. Ponadregionalne Centrum Onkologii Dziecięcej „Przylądek Nadziei” stawiane jest za wzór w całej Europie. W przestronnych, kolorowych, doskonale wyposażonych salach z dużym sukcesem leczeni są najmłodsi pacjenci. Zespół kliniki może się pochwalić doskonałymi efektami. Przylądek Nadziei znajduje się w europejskiej czołówce pod względem liczby wykonywanych u dzieci przeszczepów szpiku.

studenci Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
rozwijamy naukę

Interdyscyplinarność i odpowiadanie na potrzeby współczesnej medycyny – to naukowe priorytety Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Wybraliśmy trzy kluczowe dla naszego rozwoju dyscypliny:

  • Healthy ageing, czyli zdrowe starzenie – które rozumiemy bardzo szeroko: nie ma zdrowych seniorów bez zdrowych dorosłych, ci zaś wyrastają ze zdrowych dzieci. Starzejące się społeczeństwo wymaga kompleksowych działań i dobrze przemyślanych programów zdrowotnych.
  • Medycyna translacyjna – bez ścisłej współpracy badań podstawowych i klinicznych nie sposób dziś rozwijać nauki i starać się o znaczące granty. Wykorzystujemy posiadane atuty – dobrze działające zakłady teoretyczne i bliskość szpitala klinicznego. Utworzyliśmy także Biobank Uniwersytetu Medycznego, który zapewni naszym jednostkom dostęp do wysokiej jakości materiału biologicznego.
  • Epidemiologia kliniczna – stworzenie odpowiedniej infrastruktury do badań populacyjnych, która pozwoli rozpocząć badania obejmujące grupę osób mieszkających na Dolnym Śląsku oraz uczestniczenia w dużych badaniach wieloośrodkowych. Nad realizacją projektów naukowych (rocznie na naszej uczelni jest ich około 500) czuwają specjaliści i menedżerowie zatrudnieni w Centrum Wspierania Nauki. Komercjalizacją i ochroną własności intelektualnej zajmuje się Centrum Innowacji i Transferu Technologii.
studenci farmacji Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
probówki Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
probówki Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
probówki Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
dbamy

Ludzie wielu talentów – tacy są nasi studenci i doktoranci. Wielu z nich bardzo wcześnie osiąga uznanie naukowe: otrzymują Diamentowe Granty, nagrody i stypendia, wygrywają konkursy. Działają w licznych kołach naukowych i organizacjach studenckich, których w sumie jest na uczelni około 200. Szczególną rolę pełnią Samorząd Studentów i Studenckie Towarzystwo Naukowe. Nasi studenci prowadzą projekty, badania, organizują akcje profilaktyczne czy społeczne – w przedszkolach, szkołach, galeriach handlowych; czasem nawet w kinie uczulają wrocławian na stan ich zdrowia i konieczność przeprowadzania badań.

 

dzień otwarty Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
studentki położnictwa, pasja życia na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu
Uświadamiamy

Szpital Pluszowego Misia Studenci IFMSA Poland za pomocą ukochanych przytulanek pozwalają maluchom oswajać się z lekarzami, badaniami i chorobami. Dzieci uczestniczą w diagnostyce, podpowiadają rozwiązania i sposób leczenia. Dzięki temu później zdecydowanie mniej boją się białego fartucha i lepiej rozumieją konieczność przyjmowania zastrzyków. Skonsultuj z farmaceutą Badania przeprowadzane w centrach handlowych przez Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji zwracają uwagę na prewencję takich chorób cywilizacyjnych, jak cukrzyca czy nadciśnienie. Projekt realizowany jest dwa razy w ciągu roku i cieszy się dużą popularnością wśród odwiedzających centra handlowe.

Niebieskie usta Polskie Towarzystwo Studentów Stomatologii poprzez niebieskie usta zwraca uwagę na problem nowotworów jamy ustnej – często mało zauważany i długo lekceważony. Przyszli dentyści uczą, jak kontrolować stan błony śluzowej i odpowiednio o nią dbać.

Dzień Wcześniaka Jedno na 10 dzieci rodzi się przedwcześnie. Organizując Dzień Wcześniaka we Wrocławiu, SKN Neonatus z Kliniką Neonatologii USK uświadamiają przy okazji, ile wysiłku trzeba włożyć w to, aby wyrównać szanse dzieci przedwcześnie urodzonych z tymi urodzonymi o czasie. W tym dniu dominującym kolorem na Wydziale Nauk o Zdrowiu i naszych oddziałach neonatologicznych jest fiolet.

studentki położnictwa, pasja życia na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu
Szpital Pluszowego Misia, IFMSA-Poland O. Wrocław, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
Przesuwamy granicę

Nauka nie zna dziś granic, stwarzamy naszym studentom i pracownikom liczne możliwości międzynarodowej wymiany doświadczeń. Uczelnia ma podpisanych blisko 30 umów o współpracy. Uczestniczymy też w Programie ERASMUS+. Z możliwości poznania studiów i pracy na innych uczelniach świata co roku korzysta duża grupa naszych studentów i pracowników. W ramach programu Erasmus chętnie przyjeżdżają też do nas obcokrajowcy. Dominują Hiszpanie, Portugalczycy i Włosi. Poza solidną dawką wiedzy medycznej przygotowujemy dla nich różne atrakcje – od lepienia pierogów czy kursów przewijania niemowlaków po wycieczki pozwalające lepiej poznać Polskę.

erasmus day, uniwersytet medyczny we Wrocławiu, położnictwo
erasmus day, uniwersytet medyczny we Wrocławiu,
english division

W ramach English Division rozwijamy studia w języku angielskim. W ofercie mamy kierunek lekarski i lekarsko-dentystyczny. Co roku przyjmujemy na nie blisko 200 studentów z różnych rejonów świata. Najwięcej przyjeżdża do nas Niemców – wysoki poziom nauczania i bliskość domu rodzinnego zachęcają naszych zachodnich sąsiadów do studiowania we Wrocławiu. Naszą uczelnię chętnie wybierają także Szwedzi i Kanadyjczycy. Nie brak też reprezentantów bardziej egzotycznych rejonów, jak Chile, Sri Lanka czy Islandia. Granicą nie jest też dla nas wiek. Z powodzeniem skłaniamy do studiowania seniorów. Nasz Uniwersytet Trzeciego Wieku cieszy się ogromną popularnością. Tematyka związana ze zdrowiem, chorobami wieku podeszłego, zagadnienia farmakologiczne i psychologiczne, które oferujemy słuchaczom, spotykają się z bardzo dużym zainteresowaniem.

operacja Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu